A projekt célja:
A projektet a Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben, a Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézetében, valamint a Központi Kórházban valósítjuk meg. A projekt célja az intézeti dolgozók és a fogvatartottak aktív bevonásával a résztvevők fenntarthatósággal kapcsolatos tudásszintjének és elkötelezettségének a növelése. A program a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos ismeretek közvetítését és intézeti gyakorlatba ültetését segíti egy nehezen megszólítható közösségben.
A program megvalósítása összesen 61 dolgozót és 500 fogvatartottat érint. 10 intézeti munkatárs+ 1 fő projektkoordinátor ”leader” fenntartható fejlődéssel kapcsolatos képzésére kerül sor az intézetben 3x1 napos képzésen. A képzések célja kialakítani azt a belső kapacitást és tudást, ami fenntartható módon beépülhet az intézmény működésébe. A képzések kézzel fogható eredménye lesz a leaderek részvételével készülő demonstrációs ismeretterjesztő bemutatóhely.
A leaderek ismereteiket és tapasztalataikat 50 munkatársnak 5x2 szervezett interaktív kiscsoportos beszélgetés, szakkör keretében adják át, tapasztalataikat beépítik fogvatartotti kapcsolataikba, és összesen 500 fogvatartott részére szerveznek gyakorlatban hasznosítható ismeretek és tudás átadására alkalmas szakköröket. A szakkörök célja kialakítani olyan beszélgetésfolyamokat, amelynek segítségével az intézményi kultúra mélyebb megértésével közös céllá tehetők a környezetvédelmi és energetikai célkitűzések.
A projekt szakmai háttere:
- a projekt szakmai vezetője: Sziva Dániel
- a projekt szakmai önkéntes támogatója: Czippán Katalin
- energetikai szakértő: Veres Krisztina
- intézeti koordinátor: Guti Irén
- projektkoordinátor: Eöry Gábor
Elnyert összeg: bruttó 4 978 140 forint
Futamidő: A koronavírus miatt kialakuló helyzet miatt változás történt
Elért eredmények:
A szakköri foglalkozásokat, képzéseket követően kitöltött kérdőíveknek, totóknak, felméréseknek és azok feldolgozása során nyert információknak köszönhetően egy olyan vezetői intézkedési javaslatot sikerült összeállítani, amely a projekt befejezését követően is segít az újonnan érkezők (fogvatartott és személyi állomány) részére az energiahatékonyság, a környezettudatos szemlélet kialakításában, a projekt szellemiségének megőrzésében. A demonstrációs bemutatóhely kialakításában résztvevő fogvatartottak és személyi állomány
munkájának köszönhetően nemcsak az iskola diákjai, de az iskolába érkező látogató csoportok is megismerhetik a
projekt főbb célkitűzéseit, a környezettudatos életmód, az energiahatékony életvitel lehetőségeit, módszereit. A
projekttablók tartalmát egy néhány oldalas, papír alapú kiadvány,(füzet) formájában is elkészítettük, így az iskolában
az oda látogatók, de a körleteken a fogvatartottak is megismerhetik a projekt üzeneteit, ajánlásait a mindennapi élet 5
fő témakörét illetően. A projekt üzeneteit nemcsak az iskolai tanteremben kialakított bemutatóhely, de a körleteken
(10 helyszín) kialakított kis öko-sarkok is hirdetik, ahol palackprések, a környezet védelmére, az
energiatakarékosságra figyelmeztető alkotások is kihelyezésre kerültek.
1. 2019 októberében megtartottuk első tájékoztató megbeszélésünket, melynek során a leadereket tájékoztattuk a programról.
2. Elkészült tájékoztató füzetünk, mely
innen tölthető le.